Albania, arrë, shegë dhe lajthi

12/10/2010 at 18:55 Leave a comment

“My people are young. My country is blessed in agriculture and we will have 5 times more olive trees, nuts, whole nuts, hazel nuts and pomegranates. I fight corruption and register business. My young people will change their life via computer”

Fjalët janë të kryeministrit tim, thënë në një anglishte sipas stilit të tij në një intervistë dhënë në Shtator për Forbes dhe që qarkullon tashmë prej pak ditësh edhe në internet.

Titulli i intervistës është shumë domethënës: “ Farat po lulëzojnë në Shqipëri”. (Në shqipen e para ’90-ës, kjo mund të ishte “Shqipëri, bahçe me lule”).

I ftuar në studion e Forbes gjatë vizitës së tij në Kombet e Bashkuara, kryeministri e nis çdo fjali të intervistës me përemër. Zakonisht është përemri vetor i vetës së parë “Unë”, por shpesh zëvendësohet duke buzëqeshur me përemrin pronor “ime”. Pra “Unë” dhe “Shqipëria ime”.

Duket sikur dëgjon pronarin e një kompanie të suksesshme biznesi që rendit arritjet e pronës së tij. “Të rinjtë e vendit tim do bëhen shumë të aftë në përdorimin e kompjuterit. (ndihmuesi, Estonia). Ne ndihmojmë arsimin privat (shembulli, Kili). Unë luftoj ashpër korrupsionin. Vendi im do pesëfishojë numrin e rrënjëve të ullinjve dhe të arrave, lajthive dhe shegëve…”

Nuk di nëse duhet të qeshësh apo të qash. Arra, lajthi dhe shegë në Forbes, nën titullin “ U bë deti kos në Shqipëri”.

Situata komike vazhdon teksa kryeministri përmend sukseset e tij të padiskutueshme në luftën kundër korrupsionit në vend, që e paska arritur duke shkurtuar qeverisjen qendrore me 33% krahasuar me atë të vitit 2005. Po ashtu, shpenzimet për veprimet operative në administratë qenkan tkurrur nga 2.2 në më pak se 1% të PBB-së (GDP).

Të mos merremi me klimën favorizuese për biznesin apo aspiratat në konkretizim e sipër për në BE, sukseset në sektorin privat, miqësinë me SHBA-në, legjislacionin favorizues për investime, bukurinë e rrallë natyrore, turizmin e shumëkërkuar apo diellin në 360 ditë, për të cilat merita ekskluzive është e kryeministrit aktual të vendit, por le të shkojmë më tej. Intervistuesi buzëqesh herë pas here, a me përgjigjet, a me gjuhën, a me mungesën e përputhshmërisë në përgjigje, a mbase dhe me faktin se kryeministri që ka përballë, përmend në çdo përgjigje të paktën nga 10 shifra e të dhëna në përqindje, pa pasur asgjë të shkruar përpara. Tek e fundit, kush do vërtetojë se sa të vërteta janë shifrat që sjell ai? Dhe c’rëndësi mund të kenë ato për Forbes?

E çuditshme është që prezantimi i Berishës bëhet si “kryeministri i vendit të vetëm në Europë që njohu jo recesion, por vetëm rritje ekonomike”.

Kjo hyrje është konkurrentja më e ashpër e arrave, lajthive dhe shegëve për të qenë pjesa më qesharake e intervistës. Por të dyja janë në lartësi të admirueshme humor-sjellëse.

“Vendi është shndërruar nga një strehë varfërie, në një parajsë ku jeton popullsi që vjen nga shtresa e mesme e lart”.

Mbase ka dy vende në botë që quhen Shqipëri, e Berisha kryeministron atë tjetrën, se në këtë tonën, duke filluar që nga Bathorja, Alliasi, Paskuqani, Farka, Kombinati, Yzberishti e tej e tej në gjithë territorin, shtresë të mesme zor se gjen. (Gjithmonë nëse njerëzit që rrojnë me të ardhura nga emigracioni, nuk bëjnë pjesë në këtë shtresë borgjeze).

Po për ndonjë Shqipëri tjetër duhet të jetë fjala patjetër, se në këtë tonën, kryetarët e gjykatave e takojnë kryeministrin në zyrën e tij, e kjo është A-ja e shkeljes së pavarësisë së gjyqësorit.

Kishte një shkëlqim në sytë e tij kryeministri. Gjynah që s’i mbante gjithë kohën drejt, se për pak bindi gjithë amerikanët, së bashku me drejtuesin e intervistës, që të niseshin menjëherë për në Shqipërinë e parajsës, madje përpara Berishës vetë.

“Çdo zyrtar i nënshtrohet verifikimit të pasurisë. Shumë të suksesshëm jemi në këtë drejtim. Kemi zhdukur me gjithë rrënjë konfliktin e interesit”. Ja kështu thotë me bindje e me buzëqeshje kryeministri. Asgjë s’ka thënë akoma për shfaqjet teatrale ku aktorë janë edhe anëtarë të kabinetit e të partisë së tij, të akuzuar të gjithë publikisht për përfshirje në shpërdorim të fondeve publike e përfitim në konflikt të hapur interesi.

Por këto nuk mund t’i thoshte në Forbes. As nuk ka ndonjë arsye t’i konsumojë në Shqipëri.

Zënkat mes grave duhen, se duke bërë shumë zhurmë, ato mbulojnë aferat e tjera që shteti me rritje galoponte ekonomike, ka nevojë t’i bëjë në qetësi dhe larg vëmendjes së medias e të publikut.

Arrë, lajthi dhe shegë. Ku e gjen kryeministri këtë Shqipëri?

Ama ai qesh. Mëkat për gjithë ne të tjerët që nuk arrijmë ta kuptojmë parajsën ku jetojmë dhe fatin e madh që na ka rënë për t’u drejtuar prej tij.

gjedlira@yahoo.co.uk

Advertisements

Entry filed under: Politikë.

Shpërfytyrimi femëror i politikës Marrëveshje plehrë

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Shkrime të mëparshme

Më të lexuarat

  • None
October 2010
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

%d bloggers like this: