Pse më mbërthyen zgjedhjet në Francë?

Sot të gjithë flasin për fenomenin Macron (dhe për gruan e tij 24 vjet më të madhe në moshë). Kurse mua zgjedhjet e Francës më mbërthyen në shumë pika, që në qendër mbajnë atë, të frikshmen e të pa-dorëzuarën Le Pen. Hera e dytë që kandidon. Ka përzënë të atin nga Partia. Ka fituar vota mes të rinjve (alarm për të ardhmen), e edhe në mos fitoftë, ka ndikuar tashmë në mendësinë e Macron. Dhe të çdo politikani në Europë. Anti-njeri. Dmth anti-emigrim, po emigracionin njerëzit e bëjnë. E përveç kësaj, spektakli i sondazheve, numërimit të votave dhe perspektiva që mbjell Franca me këto zgjedhje për sistemet dy-partiake në Europë, është tërheqëse në maksimum….

Advertisements

Continue Reading 24/04/2017 at 15:17 Leave a comment

Çadra, plehra dhe apati

Në 2010 të PS-së, në 2017 të PD-së, në 2021, çadrat para kryeministrisë do jenë sërish të PS-së. Prapë do flasin grevistët me pasion për zgjedhje të lira e të ndershme. Asnjë politikan nuk do jetë futur në burg. Gjyqtarët e prokurorët do jenë po këta, e do vijojnë të veshin vetëm rroba firmato, fëmijët do i kenë me studime në Zvicër, e drekën do e hanë vetëm aty ky një shishe verë bën sa rroga mesatare e një shqiptari….

Continue Reading 04/03/2017 at 19:11 Leave a comment

Audienca: pasive dikur, apatike sot

Mirë dikur, që media bënte c’të donte me informacionin dhe me audiencën, sepse ishte mbretëreshë e shtypit dhe transmetimeve, po sot, që mënyrat për të sfiduar e ndikuar median janë pa fund e në dorën e cdo përdoruesi të smart-phonëve, përse është sërish audienca pasive për çështjet me rëndësi?

Advertisements

Continue Reading 21/02/2017 at 11:51 Leave a comment

Ngjarje pa fund e pa krye. Media dhe politika i lënë pa punë në çast aktorët e humorit.

Në vijim të rubrikës Opiumi i javës, mendova mos duke mbledhur ngjarjet e dy javëve bashkë, do merrnin pak më kuptim gjërat. Mund të sqarohej më tepër ndonjë shashkë nga këto të përditshmet. Por s’ishte e thënë. Apo? Ja gjykoni vetë, për ngjarje të tilla si paqartësitë për portin e Karpenit në Kavajë; aeroportet e çuditshme të Shqipërisë, mes rërës e pemëve; për manipulimin e të rinjve nga politika; emërimet apo shkarkimet partiake në administratë, sikur të ishim në kohën e diktaturës; konfliktet e interesit në arsim; çmimet abuzive të naftës në vendin tonë; tallja me maratonën ndërkohë që njerëzit bënin protestë për plehrat; perdja që iu vu vdekjes së nënës me foshnjën në maternitet; policët e gjobave e jo të sigurisë; lajmet qesharake në njërin krah e ……(kliko mbi titull për më shumë)

Advertisements

Continue Reading 10/10/2016 at 22:19 1 comment

Opiumi i radhës: O sa mirë me qenë shqiptar (?)

Me qenë shqiptar mund të jetë vërtet mirë, por të jesh pasaportë-mbajtës shqiptar, nuk jam dhe aq e sigurt nëse është po kaq mirë. Eksperienca ma tregon, si më poshtë…

Advertisements

Continue Reading 02/10/2016 at 20:06 Leave a comment

Formula e re për në Universitet: mesatarja e lartë, pikët të ulëta

Metodologjia që penalizoi maturantët dhe rreziku i një reforme të pasqaruar nga MAS.

Kolegu Isuf Kurtaj më bëri këtë intervistë si dashamirëse e arsimit prej disa vitesh, si ndjekëse e vëmendshme e zhvillimeve brenda tij dhe aktive me komentet e mia në ngjarjet e fundit me shpalljen e listës së fituesve për në arsimin e lartë në vend. Botuar në gazetën Shekulli, 10 Shtator 2016
http://www.shekulli.com.al/p.php?id=490765

Advertisements

Continue Reading 02/10/2016 at 18:57 Leave a comment

Opiumi i javës nga media dhe politika

Afro 400 foto në Facebook. Djersa vuuu nga puna në cdo kantier. Me laps e me letër në 24 takime me popullin kryetari i bashkisë. Ca doni më shumë? Ankoheni për një shesh. S’do i marrin të gjithë milionat. Një do i marrë.
Ngul avion e shkul kanabis ministri i brendshëm. Fshatarëve, se kokat e kokainës nuk ia mban koka t’i preke as më mendje, jo me dorë.
Lëmsh për pranimet në universitet. Qajnë fëmijët e duan sqarim prindërit. Edhe gazetarët. Të del ministrja e shqipes me një shkresë e ta plas ballit shpjegimin, me një shqipe të denjë për klasën e 3-të. Nga 60 fjalë, shkresa kishte 45 gabime gramatikore.
Filluan emisionet që e quajnë veten investigative, por që janë dhoma gjumi me telekamera. Dhe me regji të TV Tirana 2000.
Ja këto dhe të tjera nga java jonë e bukur pa hashash, por plot me opium mundësuar nga media dhe nga politika shqiptare…(Kliko mbi titull për më shumë)

Advertisements

Continue Reading 11/09/2016 at 21:46 Leave a comment

Older Posts Newer Posts


Shkrime të mëparshme

Më të lexuarat

  • None
March 2018
M T W T F S S
« Dec    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031