Kriminelë, jo përdhunues

Shkenca psikologjike rreshton katër arsye madhore pse meshkujt përdhunojnë: mungesa e logjikës, narcizizmi, urrejtja e fshehur ndaj grave në kulturat patriarkale dhe maskiliteti toksik me dëshirën për t’u dukur, për të pasur pushtet e dominim.  

Asnjëra nga këto nuk pi ujë në shoqërinë shqiptare. Këtu përdhunimi të vjen nga nuk e pret sepse meshkujt janë gomerë që shohin Përputhen, që pinë hashash, që kanë fjalor 300 fjalësh nga të cilat 299 janë vulgaritet i shkallës më të rëndomtë që mund të të rrokë mendja, që konsumojnë pornografi televizive e mendore, që janë kokrra e dembelit, idiotit e të trashit si nga qafa, ashtu edhe nga truri.

Continue Reading 31/08/2022 at 22:56 Leave a comment

Pse Trash TV?

Trash TV po na bën të na vijë turp që të kërkojmë largimin e plehrave nga rruga kryesore (dmth Prime Time dhe televizionet pa pagesë). Po imagjinoni c’do i bënim Bashkisë nëse nuk na i heq plehrat një natë, e lere më dy, tre apo më shumë netë. Vjet. Ashtu është Trash TV. Ne jetojmë me të, por qenka herezi të kërkosh t’i heqin.

Continue Reading 17/08/2022 at 17:15 Leave a comment

Një lupë e vogël diskursi për madhështinë e koncertit kryeministror

Komunikimi politik i ka dhënë lamtumirën sinqeritetit njerëzor e përgjegjësisë morale. Koncerti socialist, pavarësisht fjalorit më artileri gjoja të rëndë të kryeministrit, ngjasonte më tepër me festat që bën FRESH, apo me auto-turet që bëjnë emisionet “trash” për të mashtruar veten…

Continue Reading 09/04/2022 at 18:43 Leave a comment

The saviour – Decoding Rama’s art of inferring in his own image

He has become a master of encoding messages via symbols, signs, visual objects, words, and an ability to keep the audience busy as we all (do not) try to decode by entering a deeper understanding of context why he uses the symbols he does, what are the customs, patterns, consistencies of it all? Or even, how does our culture of consuming politics accommodate this all?

Continue Reading 09/01/2022 at 23:08 Leave a comment

Ashpërsia pa fre e gjuhës së fushatës

Në kushtet e mungesës së argumentit dhe dëshirës qoftë edhe minimale për të bërë ndonjë punë të vërtetë, politikanët iu lëshohen metodave primitive të sharjes e shfryrjes, duke nxjerrë nga arkivat e tyre jo fjalë teke, por fraza si blloqe parafabrikate. Të gatshme. Të ngjeshura. Beton. Rëndë, mbi njëra-tjetrën. Pa ide. Pa kokëçarje. Pa para a prapamendim.

Continue Reading 17/03/2021 at 22:26 Leave a comment

Si kodra pas bregut – Ironia, shpotia dhe sarkazma e politikës

“Bo bo, kush të merr ty”? “Krimi është në kokën tënde”, “Do e hash gjelin të gjallë” – janë disa nga shprehjet e përditshme të kryeministrit shqiptar. Ironia, shpotia, qesëndia, sarkazma dhe batuta janë shndërruar në kryefjalën e ligjërimit të tij politik. A është normale? Çfarë ndikimi kanë në seriozitetin e çështjeve, zgjidhjen, largimin, maskimin e tyre? A e dëmton ironia marrëdhënien me ndjekësin? Po me të vërtetën?

Continue Reading 21/02/2021 at 17:09 Leave a comment

E re krejt Kosova pas-zgjedhore

A është mjaftueshëm e madhe fitorja e Vetëvendosjes? Cfarë do vendosë Kurti për hapat e brendshëm e politikën e jashtme? A do e kapërdijë dot imponimin e të “vegjëlve” për postin e presidentit? C’do bëhet me Vjosa Osmanin? Po me 900 mijë votuesit që duan një fillim të ri,dinjitoz, të lirë për të lëvizur e punuar? Ekonomia. Antikorrupsioni. Bisedimet. A do ketë kohë për të gjitha?

Continue Reading 20/02/2021 at 00:02 Leave a comment

Duaje Shqipen

Kujdes normat e gjuhës standarde! E vështirë, por e përdorur keq, e nënvlerësuar dhe mrekullisht e bukur! Duajeni shqipen! Eshtë pasuri që mund ta shuajmë apo ruajmë vetëm ne!

Continue Reading 01/10/2020 at 20:22 Leave a comment

Mos i vrisni vajzat

A po i bëjmë gjyq publik 15 vjeçares së abuzuar? A po e vrasim për herë të dytë me titujt, sensacionet, makutërinë për disa klikime më shumë? Si e ndërton media bashkëfajësinë, duke portretizuar kryekëput gabim dhunimin ndaj vajzave?

Continue Reading 01/06/2020 at 17:01 Leave a comment

Pse janë shtuar vrasjet në Shqipëri?

Rritja dhe përdorimi i lëndëve narkotike, shpërthyer që në vitin 2016, po jep pasoja që pakkush i kishte parashikuar. Shqipëria u gjelbërua e njerëzit mendonin se malli i çmendurisë ishte për ata përtej, për perëndimorët e shastisur, por ja që e keqja që mbollëm në kopshtin tonë, filloi të gjunjëzojë të parët neve vetë. Bashkë me humbjen e shpresës, mungesën e të ardhurave, modeleve pozitive, shtetit të së drejtës, e me radhë…

Continue Reading 19/01/2020 at 17:13 Leave a comment

Older Posts


Shkrime të mëparshme

Më të lexuarat

  • None
March 2023
M T W T F S S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031